При експлуатації електромереж важливо забезпечити безпеку та стабільність їх роботи. Для цього важливо вчасно нівелювати перенапругу, стрибки, а також розподіляти потоки постійного та змінного струму. Щоб здійснювати це автономно, за мінімальної участі людини шляхом автоматизації управління, використовуються кулачкові перемикачі. Такий пристрій має простий принцип дії, в його основі — ручка, вісь і камера зі сполучними елементами, які замикаються або при необхідності розмикають струмопровід.
У кожній доріжці передбачена пара нерухомих контактів, положення яких визначає рухомий якір закритого чи відкритого типу. Положення самого якоря забезпечує кулачок дисковий, що кріпиться на вісь з’єднувача. Внаслідок зміни положення цих елементів пристрій вимикається, вмикається або відбувається перемикання на іншу опцію. Один апарат може включати не один, а кілька кулачків з різними конфігураціями, що розташовуються в окремих камерах. Тому один пакетний перемикач практично є багатофункціональним пристроєм.
Де раціонально використовувати кулачкові перемикачі?
Внаслідок функціональності та простоти принципу дії такі елементи знаходять широке застосування. Вони можуть інтегруватися в основні та додаткові ланцюги. Найбільш потрібні такі пристрої в наступних системах:
- керування;
- блоки виміру даних;
- сигналізації;
- групи перемикачів;
- моторні з’єднувачі з приводами різної фазності.
Популярним є пакетний перемикач серії ПКП Е9 від “АСКО-УКРЕМ” при створенні об’єктів електрозабезпечення, у побуті, на різних видах виробництва, при облаштуванні морських суден, в автомобілебудуванні. За допомогою таких пристроїв здійснюється ефективний розподіл енергії, забезпечується безпроблемний контроль стабільної роботи силових агрегатів.
Установка таких елементів можлива в слаботочні ланцюги, шафи АВР, системи управління освітленням, конвеєрами та в лінії інших технологічних процесів. Замовити кулачкові перемикачі має сенс і для безпечної експлуатації трансформаторних підстанцій.
Основні різновиди залежно від рівня захисту
Залежно від того, де саме розміщуватиметься такий елемент, відрізняються його робочі характеристики. Існують пристрої, призначені для використання всередині приміщень і на відкритому просторі, де підвищені ризики впливу на електромережі різних негативних факторів навколишнього середовища.
Залежно від рівня захисту пристрою, перемикачі класифікують так:
- відкрите виконання — застосовуються виключно в сухих та не запилених приміщеннях з низьким ризиком займання;
- герметичні — виготовляються в корпусі з металу або пластику, який знижує ризик попадання вологи до частини приладу зі струмопровідною функцією;
- пакетний перемикач — посилені додатковим кожухом, що виключає потрапляння всередину будь-якого стороннього середовища.
Під спеціальні умови експлуатації пропонуються посилені вибухозахищені, антивандальні та хімічно стійкі моделі. Також можна купити кулачковий перемикач “АСКО-УКРЕМ” з різним типом перемикачів, що варто враховувати при підборі модифікації пристрою. У комплекті для монтажу на рейку передбачені спеціальні насадки.