Перебратися жити за місто можна двома способами: збудувати будинок або купити готовий.
Який із двох варіантів краще — звести на вільній земельній ділянці те, що хочеться, чи придбати придатний для житла будинок із усіма комунікаціями?
Багато майбутніх домовласників насамперед роблять вибір, виходячи з фінансових витрат. Для когось у прийнятті рішення важливий не лише бюджет, а й час, витрачений на будівництво та особисту участь у процесі, тому ціль купити будинок виглядає більш осяжною. Комусь хочеться збудувати для себе будинок мрії, і заради цього господарі готові витратити гроші, сили та час.
Людина з досвідом розуміє, що, по-перше, під будівлю треба купити земельну ділянку. А по-друге, доведеться контролювати будівельників, закуповувати будматеріали, погоджувати проект та документацію, але далеко не всі мають навички зведення будинку.
Розбираємось: що легше і дешевше — збудувати будинок чи купити готовий.
Вартість будівництва та купівлі готового будинку
Бюджет є важливою складовою цього рішення. Якщо зробити його основним показником, варто придивитися до каркасних будинків: будівництво будинку за такою технологією коштує майже за ціною типової однокімнатної квартири в Дніпрі, але його площа буде в рази більшою.
Порівняння готових будинків та кошторису на будівництво за матеріалами стін показує приблизно такий розрахунок: нижня межа ціни готового будинку з цегли чи газобетону може виявитися і нижчою, ніж сума у кошторисі.
Але ще є особливості структури пропозиції на ринку нерухомості. Якщо їх зважити, то виходить, що більшість лотів виставляють на ринок дорожче, і матеріал вже не відіграє ролі. У середньому ціна виявляється на 30–40% вищою від планового бюджету на будівництво. Але різниця може бути і більшою, якщо будинок побудований пізніше, розташований ближче до міста або до нього зручніше під’їзд.
Тобто на цьому етапі міркування про те, що дешевше побудувати будинок або купити готовий, зводяться до того, що будувати дешевше.
Тривалість очікування житла
Найчастіше вибір на користь готового будинку роблять, коли потрібне швидке вирішення житлового питання, щоб заїхати і відразу жити, не втягуючись у масштабне облаштування. Це основний плюс покупки збудованого будинку.
Він також і мінус для тих, хто обирає будівництво. Наприклад, будинку з дерева потрібний рік на усадку.
Малоймовірно, що будинок вирішать будувати, якщо йдеться про єдине основне житло. Будівництво із цегли, газоблоків або керамоблоків буде готове в середньому приблизно за рік. Але для деяких технологій будівництва важлива сезонність.
Так, узимку, навіть коли на вулиці нуль градусів, газобетонні блоки доведеться зігрівати, це збільшить вартість будівництва. Можна почекати тепла.
У разі, коли доведеться вирішувати, що вигідніше — купити чи збудувати будинок, на час очікування відповідного сезону чи усадки доведеться передбачити бюджет на оренду житла.
У той же час пошук готового будинку може непередбачено затягнутися. Фахівці, які продають заміську нерухомість, зазвичай рекомендують розглянути будівництво, якщо за півтора-два роки нічого не знайшлося. І тоді слід оцінити масштаб майбутніх завдань.
Перелік основних будівельних робіт
-
Розчищення земельної ділянки
-
Влаштування фундаменту
-
Стіни першого поверху
-
Плита міжповерхового перекриття
-
Стіни другого поверху
-
Дах
-
Внутрішні перегородки
-
Сходи: виробництво або покупка, монтаж
-
Монтаж вікон та дверей
-
Оздоблення фасаду
-
Благоустрій ділянки (паркування, паркан, доріжки)
Потім йдуть чорнове оздоблення приміщень, влаштування комунікацій на ділянці та їх розведення в будинку, фінішне внутрішнє оздоблення, вивіз сміття. Список значний.
А ще є попередня будівельна підготовка, яка потрібна, щоб зробити проект будинку. Це до того ж спричинить і додаткові витрати. Причому необхідний не лише будівельний проект, а й схема газо- та електропостачання як усередині будівлі, так і підключення його до спільних мереж, а це найчастіше вимагає погодження з місцевими адміністраціями чи енергетичними компаніями та, звичайно ж, грошей.
Потім настав час перейти до переліку додаткових робіт. Він теж великий.
Перелік додаткових робіт
Проблема цього списку полягає в тому, що він може бути нескінченним. З одного боку, в ньому є потрібні додаткові роботи, без яких неможливий приватний будинок. Наприклад, буріння свердловини, застосування септика та вивезення нечистот, вимощення. Але є й незаплановані завдання, які можуть виникнути у процесі будівництва. Це ремонт фасадів чи інженерних комунікацій, догляд за ділянкою (вивіз сміття, стрижка газону, чищення від снігу під’їзної доріжки).
На форумах пишуть, що в якийсь момент прокидається апетит до облаштування та розпочинається будівництво лазні, альтанки, гриль-зони, басейну, альпійської гірки – питання фантазії власника.
Тому, можна з впевненістю сказати, що чим довше триває процес будівництва нового будинку, тим вигідніше починає виглядати варіант купівлі вже готового варіанту. Так, можливо, не ідеального, але мжна знайти навіть варант із вже готовим оздобленням не тільки дому, а й території.